Историческа
Общество
Мемоарна
Краеведска
Политическа

"Възпоменателен сборник 1858-1894-1936: 78 г. Читалище "Напредък", Дупница, 1936 година

Стефан Гавазов, Петър Гьозлиев, Давидко Янев, Асен Меджидиев, 1936

Описание

Възпоменателният сборник за едно от най-старите читалища по българските земи - дупнишкото "Напредък", е под редакцията на видните общественици Давидко Янев, Петър Гьозлиев, Стефан Гавазов и Асен Меджидиев. Освен много сведения за дупнишките възрожденци и просветни дейци, сборникът съдържа подробна история на читалището, на Дупница, както и факти за видни личности от обществения, културния и политически живот на града и околията.

Преливать се въ дѣлничность днитѣ и годинитѣ. Покриватъ се съ прахъ дати и имена и настѫпва забрава. Лицата свършватъ своя земенъ пѫть и съ себе си занасять споменитѣ. Наведени подъ тежкото бреме на живота, намъ не остава време да се спремъ и да обърнеме погледъ къмъ културното минало, което е вече история.

Но идватъ дни, които ни задължавать повелително да се обърнемъ надире. И не само да се обърнемъ, но и да се поровимъ въ миналото, да се опитаме да го възкресимъ. Тоя поводъ за насъ е освещаването на читалищната сграда, създадена следъ толкова усилия.

Нашата задача не е да дадемъ историята на читалище „Напредъкъ". Това изисква повече време и по-обстойна разработка на материалитѣ, колкото и да сѫ оскѫдни тѣ. Ние целимъ да съберемъ бѣглитѣ факти, разхвърлени като ненуждни до сега страници на едно изживѣно време, и да дадемъ скелета, надъ който тепърва ще работи историкътъ.

Малко се поднася, защото трудно се събирать и очистватъ отъ праха на забвението златнитѣ зрънца на културната история. Ние ще сме доволни, ако сме успѣли да отбележимъ яснитѣ стѫпки на „Напредъкъ", ако сме успѣли да поднесемъ поне малко материалъ на историка, който ще пише културната история на Дупница.

РЕДАКЦИОННИЯ КОМИТЕТЪ

За авторите

Асен Христов Меджидиев е роден в Дупница на 1 ноември 1899 г. Произхожда от видния революционен род Меджидиеви - баща му е единственият дупничанин - участник в Априлското въстание като четник на Панайот Волов. Асен Меджидиев е възпитаник на Дупнишката гимназия "Цар Борис III" (1919), където учител му е видният историк Никола Додов. Меджидиев завършва История в Софийски университет през 1923 г. с насърчение от професорите Анастас Иширков и Васил Златарски. Член е на "Студентското географско дружество", на Туристическото дружество "Рилски езера", учител във Враца, Горна Джумая и Дупница. Организира дейността на Учителския институт в Дупница след 1935 г., когато е и околийски училищен инспектор. След 9 септември 1944 г. е репресиран. Пише над 20 краеведски ръкописа, повечето неиздадени. Умира на 14 януари 1985 г.

Давидко Янев Дробачки (1893 - 1944) е български общественик, юрист и политик, кмет на Дупница (1939 - 1944), роден в с. Стоб. Брат е на известния общественик Сотир Янев.

Петър Иванов Гьозлиев е дупнишки общественик и журналист, родом от с. Горни Порой, Егейска Македония. От 1926 г. е заместник-редактор на реномирания дупнишки вестник "Светлина", заедно с Владо Пилев и Сотир Янев. Осъден на 5 години строг тъмничен затвор от II състав на Народния съд, Гьозлиев умира в Дупница през 1966 г.

Стефан Гавазов е дупнишки журналист, през 50-те години е председател и ръководител на кръжока "Млади пътешественици" към Пионерския дом - Дупница.

Източник

Сканирано от оригинален екземпляр.

Още от тези автори

Църковна
Краеведска
Историческа

"Варошката черква в Дупница", в-к "Светлина", год. IV, бр. 197, Дупница, 16 януари 1927 г.

Асен Меджидиев, 16 яну 1927 г.

Асен Меджидиев с кратък материал за султанска бюрултия от 27 януари 1789 г., изпратена от валията на Румелия до Али ага в Дупница, с която се позволява поправката на "черквата във Вароша" - вероятно днешната църква "Св. Никола".

Краеведска
Общество

"Дупница: Летовища, стопанство, култура", Дупница, 1937 г.

Иван Лабутов, Петър Гьозлиев, Давидко Янев, Асен Меджидиев, 7 юли 1937 г.

"Дупница: Летовища, стопанство, култура" е алманах, издаден от Българския туристически съюз - клон Дупница "Рилски езера" през 1937 г. Неговите автори са видните дупнишки общественици: д-р Иван Лабутов, Давидко Янев, Асен Меджидиев и Петър Гьозлиев.

Дупница е средопътище, през което минават ежедневно със стотици коли за Македония и вътрешността на България, за Рилската св. обител и Рила планина. През нея минава и нормалната линия София - Дупница, която до края на годината ще стигне до Горна-Джумая.

Ала колцина знаят нещо за нея? - Повечето я преминават и остават със спомена за хубавата вода, свежия въздух, чудните панорами на Рила пл., изобилието от овощия.

Но Дупница има своя културна история, свой стопански и духовен живот, които са от интерес за българското гражданство.

Съвременният интензивен живот бързо похабява физически и духовно людете. Те се нуждаят от отмора и възстановление на сили. Но не всички селища, обявени за летовища, отговарят на нужните изисквания.

Един град, който не е обявен за курорт, но който притежава всички условия за едно прекрасно летовище, това е Дупница.

Слънце, въздух, вода, изобилие на хранителни припаси, овощия и зеленчук, хубави гледки, места за близки и далечни излети, култура и заведения за удоволствие и развлечения - всичко това е идеално съчетано в Дупница. Културно и гостоприемно гражданство, хубави и чисти жилища, просторни и в зеленина и овощни дървета потънали дворове. В самия град борови и дъбови гори.

Освен това в Дупница и нейната близка околност има исторически паметници за траки, римляни, славяни, българи и от турското нашествие - конакът на Кърджалията, Каргалията Сюлейман, Рилският монастир и др.

Именно популяризирането на всичко това си постави за задача туристическото дружество и редакционният комитет на настоящата книга.

Доколкото сме постигнали целта, това ще има да кажат нашите съграждани.

Дупница, юлий 1937 год. Редакционният комитет

Църковна
Политическа
Етнографска
Краеведска
Историческа
Общество

"Дупница и бележити дупничани през епохата на Възраждането. Принос към историята на гр. Дупница", Дупница, 1940 година

Асен Меджидиев, 1940

Предлаганият труд "Дупница и бележити дупничани през епохата на Възраждането" (Принос към историята на гр. Дупница) иде да допълни книгата ми "Гр. Дупница до освобождението", излезла през 1935 г. В случая предлаганите материали, подредени по место, да послижат на онзи, който ще пожелае да напише целостната история на града.

Подреждането, животоописанието на бележитите дупничани от тази епоха, един век и повече назад, става много трудно, защото те са работили през най-ранните години на нашето възраждане. Всичко, каквото може да бъде принос за това, е изчезнало, забравено; техните съвременници вече ги нема - отдавна са умрели и спомените за дейците изчезнали. Затова моята задача, в случая беше трудна. Съвсем не сметам, че с настоящия труд давам на четещата публика и моите съграждани една целостна работа, защото това, за сега поне, е невъзможно. Може би още много материали ще се съберат, но това, което съм събрал и подредил, ще послужи като материал на идните изследвачи в тази област.

Именитите дупничани от нашето възраждане, които самоотвержено работиха през целия си живот за духовната и политическа свобода на народа ни, напълно заслужават едно подробно животоописание. Техните имена требва да бъдат извадени из мрака на забравата, техната дейност - проучена и изследвана и бъдат посочени на идващите поколения, като пример, достоен за следване. Както те се гордеят с прибавяне към името си прилагателното Дупничанин - от името на родния си град, така и дупнишките граждани требва да се гордеят, че чрез тех са взели дейно участие в културния възход на българския народ.

Много пъти чувам мои съграждани да подценяват културно-просветната и обществена роля на родния си град в миналото, без да са си дали труд и да прегледат историята му, за да се възгордеят, а не да се срамуват, защото той заема значително предно место в историята на нашето културно и национално възраждане.

На некои места ми се удаде възможност да поправя известни неща, които погрешно съм предал в първата си книга "Дупница до освобождението". Новите ми изследвания дадоха нова светлина, за да бъдат допълнени и поправени.

Българското читалище е самобитна народна организация, където се роди нашето възраждане. Тук израстнаха, оформиха се и закалиха онез, които понесоха на плещите си тежкия кръст на будителството. Бележитите дупничани-възрожденци са били също и големи читалищни дейци. Те беха измежду първите им създатели.

Днес читалищата продължават просветната дейност на своите предходници при съвсем други и много по-благоприятни условия на сгради, книжнина и дейци. Те са си поставили благородната задача да събират разнесените тук-таме, откъси от миналото на своите градове и села, изразени в черковно-училищни паметници, стопанство и бит, народни приказки и песни, шевици, разбарство, изографство и книжнина; да бъдат открити имената на дейците от тази славна епоха и проследена техната дейност, като издават сборници.

Нашето читалище, което е едно от първите в България, издаде своя "Юбилеен сборник", който е един ценен принос за културната история на Дупница.

Предлаганият мой труд беше прегледан и преценен от читалищното настоятелство. То благосклонно прие издаването му. С това си решение читалището пристъпва към осъществяването на една от поставените си задачи. Аз сърдечно благодаря на читалищното настоятелство, с което ме поощрява и занапред да се ровя с усърдие в праха и забвението на миналото на града и околията.

гр. Дупница, Ден на народните будители 1939 г.

Асен Хр. Меджидиев

Краеведска
Общество
Историческа

"Стоб в светлината на историята (по случай освещаването на училището)", в-к "Светлина", год. II, бр. 93, Дупница, 27 ноември 1922 год.

Давидко Янев, 27 ное 1922 г.

Кратка статия на Давидко Янев за историята на родното му с. Стоб, публикувана в авторитетния дупнишки в-к "Светлина".

Мнозина познават малкото селце в полите на югозападна Рила. Мнозина са минавали край него, а други са били там и познават и стобчанина. Познават го като добродушен, гостолюбив, любознателен, предприемчив.

На мнозина е известен Стоб с чудно хубавите земни пирамиди, за които творческата народна мисъл е сплела легендата за "сватовете".

От друга страна, първокачествения тютюн, който се произвежда му е създал име на тютюнопроизводителен център.

Но напоследък интереса към Стоб е по-голям от други път. Пише се, говори се за това малко селце, защото усилия, труд тежък полагаха жителите му за едно културно дело.

И ето венеца на благородните усилия е сплетен. Гордо и величествено се издига монументалната сграда над селото. Храм се съгради, храм на новата религия - Светлината!...